ابر روان کننده بتن و کاهنده شدید آب دیرگیر بر پایه پلی کربوکسیلات اتر اصلاح شده با عملکرد حفظ اسلامپ طولانی Strusin R510

دانلود کاتالوگ محصول


شرح خلاصه ای از محصول

استرازین R510 یک ابر روان کننده دیرگیر بتن نسل چهارم و بر پایه پلی کربوکسیلات اتر با حفظ اسلامپ طولانی از واحد تحقیق و توسعه تولید رزین پلی کربوکسیلات شرکت Strumix می باشد. این ابر روان کننده دیرگیر کربوکسیلاتی بتن جهت تولید بتنی با آب به سیمان متوسط و روانی بالا و حفظ اسلامپ طولانی توسعه یافته است. همچنین این افزودنی بتن جهت استفاده در کنار انواع سیمان ها و پوزولان ها عملکرد مناسبی دارد و رس موجود در ماسه روی عملکرد روانی اولیه و حفظ روانی آن تاثیری نخواهد گذاشت.


موارد كاربرد

استرازین R510 با قدرت کاهش آب بالا و همچنین ایجاد روانی بالا با حفظ اسلامپ بسیار خوب برای موارد ذیل می تواند کاربرد داشته باشد:

 • انواع بتن ریزی مقاطع مختلف مانند شمع، پی، ستون، دیوار، سقف، بتن های پیش تنیده و …
 • حمل بتن در فاصله های طولانی
 • بتن ریزی در آب و هوای گرم و بتن های حجیم
 • انواع سازه های با نفوذپذیری پایین و بتن های آب بند
 • استفاده در کنار انواع پوزولان ها و سیمان های آمیخته

عملکرد و مزایا

ریز ساختار ابر روان کننده های پلی کربوکسیلاتی بتن شانه ای شکل است. دندانه های این شانه ها (زنجیرهای جانبی) بسیار بلند بوده و ستون فقرات (زنجیر اصلی) دارای بار منفی می باشد. پس از افزودن ابر روان کننده های پلی کربوکسیلاتی به بتن، زنجیر اصلی که بار منفی زیادی دارد بر روی ذرات سیمان داری بار مثبت جذب می شود و این گونه زنجیرهای جانبی شبیه به پرزهایی بلند اطراف ذرات سیمان را فرا می گیرند. این پرزهای بلند هنگام نزدیک شدن ذرات سیمان به یکدیگر از چسبیدن آنها به هم جلوگیری کرده و سبب دور ماندن ذرات سیمان از یکدیگر می شوند. بنا بر این علاوه بر سر خوردن ذرات سیمان بر روی هم و نچسبیدن آنها به هم، هیچ آبی بین آنها حبس نمی شود. اینگونه در میزان پایین نسبت آب به سیمان روانی بسیار بالا در بتن حاصل می شود. ابر روان کننده دیرگیر با حفظ اسلامپ بالا داری ساختاری به خصوص در زنجیرهای جانبی می باشد. در این دسته از ابر روان کننده ها زنجیر های جانبی دارای طول بسیار بلندی بوده و در نتیجه پس از شروع فرایند هیدراتاسیون سیمان و دفن شدن زنجیر اصلی در محصول حاصل از این واکنش، زنجیر های جانبی به دلیل طول بلند هنوز هم به کار خود ادامه داده و ذرات سیمان را از یکدیگر دور می کنند. این عمل علاوه بر کند کردن فرایند هیدراتاسیون سیمان و ایجاد خاصیت دیرگیری سبب حفظ بالای روانی در بتن نیز می شود. برخی از مزایای استفاده از این افزودنی بتن عبارتند از:

 • افزایش روانی بتن بدون افزایش آب در نسبت های آب به سیمان بسیار پایین
 • کاهش شدید آب بتن تا 40 درصد
 • افزایش مقاومت های نهایی بتن
 • کاهش احتمال جداشدگی و آب انداختگی و بهبود پمپ پذیری بتن
 • کاهش نرخ واکنش هیدراتاسیون و در نتیجه کاهش حرارت زایی اولیه بتن
 • حفظ طولانی مدت اسلامپ بتن
 • افزایش دانسیته و بهبود سطح نهایی بتن
 • کاهش نفوذ آب در بتن و همچنین افزایش مقاومت در برابر سیکل ذوب و یخ
 • فاقد یون کلر و عدم تاثیر بر خوردگی آرماتور در بتن
 • کاهش ترک های سطحی و جمع شدگی بتن
 • عملکرد مناسب زمانی که میزان رس در مصالح سنگی بالاست

استاندارد ها

ابر روان کننده دیرگیر بتن استرازین R510 با الزامات استاندارد های ASTM C494 و EN 934-2 و ISIRI 2930-2 مطابقت کامل دارد.


اطلاعات محصول

Strusin R510
پایه شیمیایی پلی کربوکسیلات اتر
شکل ظاهری مایع بیرنگ یا عسلی
دانسیته (گرم بر سانتی متر مکعب) 0/02 ± 1/06
pH 6 الی 8
میزان یون کلر فاقد یون کلر
زمان ماندگاری حداقل 12 ماه
شرایط نگهداری در بسته بندی اولیه باز نشده به دور از نور مستقیم آفتاب، یخبندان، رطوبت و در دمای 5 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری گردد
بسته بندی گالن 20 ، بشکه 200 و مخزن 1100 کیلوگرمی

 


اطلاعات نحوه مصرف

میزان مصرف: میزان مصرف محصول وابسته به شرایط طرح اختلاط بتن بین 0/3 الی 1/2 درصد وزن مواد سیمانی می باشد. میزان مصرف دقیق هر طرح بهتر است با آزمایش در آزمایشگاه یا محل پروژه تعیین گردد. جهت اطلاعات بیشتر، مصرف محصول خارج از محدوده مصرف و یا مصرف محصول درکنار سایر مواد افزودنی با بخش فنی و تحقیق و توسعه Strumix تماس بگیرید.
روش مصرف در بچینگ یا مخلوط کن: بهتر است که افزودنی بتن با بخش ثانویه آب اختلاط به بتن اضافه گردد.
روش مصرف مستقیم در تراک بتن آماده: میزان افزودنی بتن مورد نیاز به تراک اضافه شده و به مدت 3 تا 5 دقیقه کاملا با دور تند مخلوط گردد و سپس بتن تخلیه شود.


محدودیت ها

 • استرازین R510 به سیمان خشک اضافه نگردد.
 • در صورت یخ زدن محصول، باید در دمای اتاق قرار گیرد تا به آرامی دوباره مایع گردد و بعد از مخلوط کردن دوباره می تواند در بتن مصرف گردد.
 • این محصول در کنار افزودنی های بر پایه نفتالین سولفونات و ملامین سولفونات نباید مصرف گردد.

محیط زیست، سلامت و ایمنی

بهتر است ابر روان کننده دیرگیر بتن استرازین R510 در محیط زیست ریخته نشود و هرگونه شستشوی ظروف پس از مصرف و … به فاضلاب قابل تصفیه انتقال پیدا کند. این محصول برای سلامت و ایمنی افراد خطرناک نمی باشد ولی در تماس با پوست و چشم می تواند ایجاد حساسیت کند. برای مصرف بهتر است که از عینک، ماسک و دستکش مناسب استفاده گردد. برای اطلاعات بیشتر به برگه مشخصات ایمنی محصول رجوع گردد.


مرجع اطلاعات داده شده

تمام اطلاعات این مشخصات فنی براساس آزمایشات آزمایشگاهی و تجربیات پروژه ای شرکت Strumix می باشد. داده های واقعی اندازه گیری ممکن است به علت شرایطی فراتر از کنترل ما متفاوت باشد. توصیه می شود که همیشه از ما آخرین برگه مشخصات فنی محصولات را بخواهید. همچنین زیر ساخت های استفاده و روش درست استفاده در کارگاه بر عهده مشتریان می باشد و بخش فنی Strumix می تواند اطلاعات لازم را در اختیار مشتری قرار دهد و یا با حضور در محل پروژه خدمات فنی لازم را ارائه دهد.